forrás: www.geographic.hu
Járványos agyvelőgyulladás pusztít India északi részén és a vele határos nepáli területeken, s már több mint 360 gyermek halálát okozta.
A gyermekeket az encephalitis úgynevezett japán változata támadja meg, amely csak Ázsiában szedi áldozatait. A szúnyogok révén terjed, akárcsak a malária, a dengue-láz és a nyugat-nílusi vírus. Ázsiában ez a japán változat a vírusos agyvelőgyulladásos esetek elsődleges oka, s jellemzően a szegény, vidéki, 1-15 éves, rizsföldek közelében élő gyerekek, fiatalok kapják el. India legnépesebb államában, Uttar Pradesben a múlt hónapban tört ki a járvány, s már több mint ezer ember került miatta kórházba. Nepálban április óta terjed.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint évente mintegy 50 ezer ember betegszik meg e kórtól, és 15 ezer meg is hal közülük.
A járványt meg lehet szüntetni: Kínában 1988 óta létezik védőoltás ellene. Egy amerikai kutatóorvos személyesen látta, mennyire jó: egy oltás szinte azonnal hat, mindenféle mellékhatás nélkül. Eddig Dél-Korea, Nepál és Srí Lanka szerezte meg a licencét. Máshol másfajta vakcinát használnak, de az drága, több adag kell belőle, és számos mellékhatást okoz, ráadásul legalább egy hónapba telik, amíg a hatása érvényesülni kezd.
A WHO tízéves munkaprogramot fogadott el több betegség elleni immunizálásra a világ minden táján, beleértve a japán encephalitis elleni küzdelmet is. A kínai oltást azonban nem vették fel az alkalmazandó gyógyszerek listájára, mivel még nincs nemzetközileg törzskönyvezve. Erre talán két-három év múlva kerülhet sor, de a WHO már most is azt ajánlja az érintett országoknak, hogy ne várjanak a hivatalos minősítésre, ne halogassák az alkalmazását. |