forrás: www.geographic.hu
Túrák és mászások az Alpokban, az Atlaszban és a nepáli Himalájában – a Földrajzi Társaság meghívója. Megjelent:a Vadonjárók kalauza – könyvajánló.
A Magyar Földrajzi Társaság Expedíciós Szakosztálya szerdai összejövetelén 18 órakor a fenti címmel látható MIHÁLTZ MÁRTON nyelvész, programozó vetített képes előadása.
Az előadás házigazdája a Makadám Mérnök Klub (Lövőház u. 37, bejártat a Millenáris Park felől)
A vetítés után LERNER JÁNOS dedikálja új, VADONJÁRÓK KALAUZA címmel megjelent könyvét.
Részlet a könyvből:
A harmadik évezredre bolygónkon eredeti értelemben vett érintetlen vadon már hírmondónak is alig maradt – a Föld felszínének kevesebb mint egyharmadát kitevő 148 millió km2-nyi szárazföld területén hatmilliárd ember él, azaz minden négyzetkilométerre (beleértve a jégtakarókat és a sivatagokat is) átlagosan 40 Homo sapiens jut.
A vadon teremtményei, az állatok, a növények és az ősi hagyományaikat megőrizni és utódaiknak átmenteni igyekvő, napjainkra már csak elenyésző számú természeti népcsoportok tagjai – mi mást is tehetnének túlélésük érdekében – megpróbálnak alkalmazkodni a megváltozott környezethez és körülményekhez. Fennmaradásuk azonban csak akkor valósulhat meg, ha ez az alkalmazkodás kölcsönös; ha mi is megtanuljuk, miképp járjunk, éljünk, létezzünk a civilizációnk által veszélyeztetett, igen sérülékeny környezetben úgy, hogy a legkevesebb nyomot hagyjuk magunk után, ha megismerjük, hogy e környezet elemei, azaz kövei, vizei, fái és virágai, apró és nagyobb lényei között az évmilliók során milyen alkalmazkodási kapcsolatok alakultak ki, és ha megpróbáljuk a vadont nem vetélytársunknak vagy ellenségünknek, hanem barátunknak tekinteni. Ebben szeretne könyvünk segíteni.
A vadon a vadállatoké, még akkor is, ha az ember megpróbálja civilizációs vívmányait ráerőltetni. Ez utóbbiról azonban a vadállatok általában nem vesznek tudomást |